Počet výsledků: 15

Otevřít filtraci

Tabákový kouř je kouř, který vzniká spalováním tabáku, nejčastěji obsaženého v cigaretách, doutnících nebo dýmkách. Tabákový kouř obsahuje nejen nikotin, ale podle některých autorů až 7000 dalších chemických látek, z nichž desítky jsou karcinogenní (způsobují rakovinu) a stovky jsou jiným způsobem toxické. Viz také tabák, kouření, hlavní proud kouře, vedlejší proud kouře, kouř z druhé ruky.

Kontrola tabáku je souhrnné označení pro: snižování dostupnosti tabákových výrobků, ochranu před tabákovým kouřem, nabídku léčby závislosti na tabáku. Viz také tabák.

Žvýkací tabák je typ bezkouřového tabáku, který se vyrábí ze sušených tabákových listů. Může mít různé vůně a příchutě. Žvýkací tabák je určen ke vkládání do úst, účinné látky se z něj do těla vstřebávají skrze ústní sliznici. Žvýkací tabák obsahuje nejen nikotin, ale i mnoho škodlivých chemických látek, které způsobují mj. různé typy rakoviny. Jeho užívání může vést k závislosti na nikotinu a může způsobit rakovinu úst, jícnu a/nebo slinivky břišní, dále kardiovaskulární onemocnění, cévní mozkovou příhodu, onemocnění dásní a další zdravotní problémy. Viz také tabák.

Bezkouřový tabák je typ tabákového výrobku, který není určen ke kouření ani ke spalování. Příklady bezkouřového tabáku jsou šňupací tabák a žvýkací tabák. Bezkouřový tabák obsahuje nejen nikotin, ale i mnoho škodlivých chemických látek, které způsobují mj. různé typy rakoviny. Jeho užívání může vést k závislosti na nikotinu a může způsobit rakovinu úst, jícnu a/nebo slinivky břišní, dále kardiovaskulární onemocnění, onemocnění dásní a další zdravotní problémy. Viz také kouření, tabák.

Tabákový dehet je směs chemických látek, která vzniká při spalování tabáku. Tabákový dehet obsahuje většinu rakovinotvorných i dalších škodlivých chemických látek, které se nacházejí v tabákovém kouři. Při vdechování tabákového kouře může tabákový dehet vytvořit lepkavou vrstvu na vnitřním povrchu dýchacích cest, včetně průdušek a plic. Tato lepkavá hmota poškozuje plíce a může vést ke vzniku rakoviny plic, rozedmy plic nebo jiných onemocnění plic. Různé tabákové výrobky (zejména cigarety, doutníky a dýmky) mohou produkovat různá množství dehtu, podle způsobu jejich výroby. Vdechování tabákového kouře může vést ke vzniku mnoha dalších typů zhoubných nádorů (nejen rakoviny plic). Viz také tabák, kouření.

Závislost na tabáku neboli závislost na nikotinu vzniká jednak jako naučené chování, tedy potřeba či zvyk kouřit v určitých situacích či v určité společnosti. Je to určité naučené chování, psychosociální závislost. Po určité době, která je daná dědičně (zděděné typy receptorů v mozku, na které se navazuje nikotin), se vyvine u většiny kuřáků (80–90 %) také závislost fyzická, tedy tělesná, drogová – závislost na nikotinu. Právě nikotin je hlavním důvodem, proč lidé kouří tabák: návykový je příjemný pocit po potažení daný vyplavením tzv. hormonů štěstí. Pokud ale nikotin závislému chybí, objeví se abstinenční příznaky a ten již pak kouří hlavně pro jejich potlačení. Jedná se o silnou závislost, které není lehké se zbavit, typické jsou opakované pokusy. Za život kuřáka jich bývají i desítky. Viz také závislost, tabák.

Šňupací tabák je typ bezkouřového tabáku, který se vyrábí z jemně mletých nebo drcených tabákových listů. Může mít různé vůně a příchutě. Šňupací tabák je určen ke vdechování nosem; účinné látky se z něj do těla vstřebávají skrze sliznici vedlejších nosních dutin Šňupací tabák obsahuje nejen nikotin, ale i mnoho škodlivých chemických látek, které způsobují mj. různé typy rakoviny. Jeho užívání může vést k závislosti na nikotinu a může způsobit rakovinu úst, jícnu a/nebo slinivky břišní, dále kardiovaskulární onemocnění, cévní mozkovou příhodu, onemocnění dásní a další zdravotní problémy. Viz také tabák.

Tabák je rostlina, jejíž listy obsahují velké množství návykové látky nikotinu. Po sklizni se tabákové listy suší, zrají a dále zpracovávají různými způsoby. Výsledné tabákové produkty pak uživatelé mohou: kouřit (cigarety, doutníky a dýmky), vkládat do úst, typicky na dásně (žvýkací tabák), vdechovat (šňupací tabák). Zpracované tabákové listy i výrobky z nich obsahují mnoho karcinogenních chemických látek. Užívání tabáku (aktivní kouření) i vystavení tabákovému kouři (pasivní kouření) prokazatelně souvisí se vznikem s mnoha typů zhoubných nádorů i dalšími nemocemi. Odvozené přídavné jméno je tabákový. Viz také kouření a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz tabák.

Hlavní proud kouře je tabákový kouř, který vydechují kuřáci. Hlavní proud kouře je jednou z forem kouře z druhé ruky. Obsahuje nejen nikotin, ale i mnoho škodlivých chemických látek, které způsobují mj. různé typy rakoviny. Vdechování hlavního proudu kouře zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic i jiných typů zhoubných nádorů a dalších zdravotních problémů, například kardiovaskulárních a plicních onemocnění. Viz také tabák, kouření, vedlejší proud kouře.

Vedlejší proud kouře je tabákový kouř, který vychází ze zapáleného konce hořícího tabákového výrobku (nejčastěji cigarety, doutníku nebo dýmky). Vedlejší proud kouře je jednou z forem kouře z druhé ruky. Obsahuje nejen nikotin, ale i mnoho škodlivých chemických látek, které způsobují mj. různé typy rakoviny. Vdechování vedlejšího proudu kouře zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic i jiných typů zhoubných nádorů a dalších zdravotních problémů, například kardiovaskulárních a plicních onemocnění. Viz také tabák, kouření, hlavní proud kouře.

Zobrazeno 1 až 10 z 15

Počet výsledků